RPH 1
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
(Berserta Program LINUS - Numerasi)
Mata
Pelajaran : Matematik Tahun Satu
Tajuk : Tambah
Masa : 60 minit
Standard
Pembelajaran : 2.1 (i)
Objektif
Pembelajaran:
Pada akhir
pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
a. Menyatakan pasangan nombor bagi kumpulan
objek yang diberi.
b. Menyebut nombor bagi jumlah objek pasangan
kumpulan yang diberi
c. Membina kombinasi dua nombor bagi jumlah
objek yang diberi.
Aktiviti
Pengajaran dan Pembelajaran:
Murid
Perdana
- Murid di tunjukkan dengan satu kad nombor dan murid-murid di kehendaki mengelaskan nombor mengikut nilai tempat.
- Murid di dedahkan dengan penambahan menggunakan dekak- dekak .
- Murid di bimbing untuk menyelesaikan soalan operasi tambah dengan menggunakan bentuk lazim.
- Murid menjalankan aktiviti kumpulan. Setiap kumpulan di hendaki menyelesaikan “Puzzle” melibat soalan penambahan dengan menggunakan bentuk lazim.
- Kumpulan yang berjaya menyelesaikan “Puzzle” akan di berikan lembaran kerja untuk diselesaikan.
Murid
LINUS
(Numerasi)
- Bimbing murid untuk menyelesaikan soalan penambahan
melibatkan dua digit dengan satu digit tidak lebih dari nilai 20 tanpa
mengumpul semula dengan menggunakan:
- Dekak-dekak
- Benda maujud seperti batu dan biji saga.
- Murid-murid di berikan lembaran kerja melibatkan penambahan nombor.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK):
- Perbendaharaan kata merujuk situasi tambah.
Bahan
Bantu Belajar:
- Batu, biji saga, dekak-dekak. puzzle.
Penilaian
Pengajaran dan Pembelajaran:
- Penilaian melalui pemerhatian semasa P&P dan perbincangan.
Refleksi:
- 23 daripada 26 orang murid mencapai objektif pembelajaran. Murid yang belum menguasai akan dibimbing di kelas yang akan datang.
RPH 2
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
(Berserta Program LINUS - Numerasi)
Mata
Pelajaran : Matematik Tahun Dua Smart
Tajuk : Tambah
Masa : 60 minit
Standard
Pembelajaran : 2.1 (ii) (c)
Objektif
Pembelajaran:
Pada
akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Menambah
sebarang dua nombor hingga tiga digit dengan mengumpul semula dari:
a. sa
ke puluh dan puluh ke ratus hasil
tambahnya hingga 1000.
Aktiviti
Pengajaran dan Pembelajaran:
Murid
Perdana
- Murid diperkenalkan nilai tempat sa,puluh dan ratus bagi nombor tiga digit menggunakan kad nombor.
- Murid menulis nombor tiga digit mengikut nilai tempat dengan menambah satu nombor dalam bentuk lazim.
- Murid menambah nombor tersebut dari tempat sa dan mengumpul semula ke tempat puluh dan mengumpul semula ke tempat ratus.
Murid
LINUS (Numerasi)
- Soaljawab mengenai tambah sebarang dua nombor hingga 2-digit nombor
- Seorang murid masukkan sebiji bola ke dalam bakul.
- Soaljawab mengenai bilangan bola yang ada dalam bakul
- Masukkan lagi sebiji bola ke dalam bakul. (aktiviti berterusan untuk bilangan yang lain pula)
- Bimbing murid menambah menggunakan bentuk lazim
- Murid diberi lembaran kerja sebagai aktiviti pengukuhan.
Elemen
Merentas Kurikulum (EMK):
·
Kreativiti,
kerjasama,berdisiplin.
·
Perbendaharaan kata merujuk
situasi tambah
23 daripada 26 orang murid mencapai objektif pembelajaran. Murid yang belum menguasai akan dibimbing di kelas yang akan datang.
Bahan
Bantu Belajar:
Bola kecil, bakul, kad nombor
Penilaian
Pengajaran dan Pembelajaran:
Penilaian
melalui pemerhatian semasa P&P dan perbincangan.
Refleksi : 23 daripada 26 orang murid mencapai objektif pembelajaran. Murid yang belum menguasai akan dibimbing di kelas yang akan datang.
RPH 3
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
(Berserta Program LINUS - Numerasi)
Mata Pelajaran : Matematik Tahun Dua Bijak
Tajuk : Tambah
Masa : 60 minit
Standard Pembelajaran : 2.1
(ii)
Objektif Pembelajaran:
Pada akhir
pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
- b) Menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit dengan mengumpul semula dari puluh ke ratus.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
Murid Perdana
Bersoal jawab dengan murid tentang:
Bersoal jawab dengan murid tentang:
- Murid menambah dengan mengumpul semula
menggunakan dekak-dekak
- gabungan dua blok asas yang berlainan nilai.
- kad gambar dua kumpulan objek
- Aktiviti berkumpulan bagi aktiviti menambah bagi mengumpul semula kombinasi nombor.
- Aktiviti pengayaan dan pemulihan.
Murid LINUS (Numerasi)
- Bersoal jawab dengan murid tentang dua kumpulan objek berlainan nilai.
- Murid diminta membilang guli di dalam setiap gelas.
- Soal jawab mengenai jumlah guli yang ada dalam bagi kedua-dua gelas.
- Memperkenalkan kaedah menambah dengan menggunakan petak nombor 100. Bimbing murid menggunakan petak nombor 100.
- Aktiviti pengukuhan dengan mengulang aktiviti menambah bagi kombinasi dua nombor tanpa mengumpul semula.
Elemen
Merentas Kurikulum (EMK):
- Kreativiti (membina kumpulan objek, kombinasi dua nombor)
- Perbendaharaan kata merujuk situasi tambah.
Bahan
Bantu Belajar:
- Alat pembilang (blok asas, dekak-dekak), kad gambar,
Penilaian
Pengajaran dan Pembelajaran:
- Penilaian melalui pemerhatian semasa P&P dan perbincangan.
Refleksi:
- 23 daripada 26 orang murid mencapai objektif pembelajaran. Murid yang belum menguasai akan dibimbing di kelas yang akan datang.
Sumber : http://mahfuzudinwahab.blogspot.com/2013/05/rph-matematik-tahun-2-kssr-tambah.html
0 comments:
Post a Comment